מכון ויצמן למדע - המחלקה להוראת המדעים - כימיה ותעשייה

גדיב- תעשיות פטרוכימיה בע''מ

חיפוש

גדיב- תעשיות פטרוכימיה בע''מ

מידע כללי

גדיב, חברת בת של בתי הזיקוק לנפט, היחידה בישראל המייצרת חומרי גלם הנגזרים מן הטבעות הארומטיות. חברת גדיב מייצרת שורה ארוכה של מוצרי ביניים - המשמשים כחומר גלם לתעשיית המשך לפולימרים מתוחכמים.
גדיב הינה חברת בת של בתי הזיקוק לנפט בע"מ, ובבעלותה המלאה. גדיב נוסדה בשנת 1974, כדי לספק חומרי גלם לתעשיות הפלסטיקה והכימיה בישראל ובמדינות השכנות. ב- 1994, נרכשה בידי בז"ן.

מוצרים ותהליכים

גדיב מייצרת 14 מוצרים, והבולטים שבהם :
בנזן – משמש לתעשית המשך לייצור פוליסטירן, פוליקרבונט ומעכבי בעירה.
טולואן – מהווה מרכיב חשוב בתעשיות הצבעים וחומרי הנפץ, ניילון 6 ופוליאורטן.
פארהקסילן – משמש לייצור PET שהינו המוצר לייצור בקבוקים בתעשיית השתייה המוגזת ולאריזה של חומרי מזון. בנוסף, משמש לייצור סיבי פוליאסטר עבור תעשיית הטקסטיל.
אורתוקסילן – משמש לייצור מוצרי ביניים החיוניים לתעשיית ה- PVC, לתעשיית הצבעים והפיגמנטים.
קסילן – מיועד לתעשיות הצבעים וחומרי ההדברה.
הקסאן – זהו ממיס אליפטי המשמש למיצוי שמני מאכל, ולתעשיות הנייר, הדבקים, הצמיגים ועוד. עד שהוחל בייצור בגדיב, ישראל ייבאה מוצר זה, באיכות נמוכה הרבה יותר מזו המיוצר כיום בגדיב. ההקסאן של גדיב נחשב למוצר בעל איכות ונקיון על פי הסטנדרטים הבינלאומיים ומאושר גם על ידי רשות התרופות והמזון האמריקאית (FDA).
חומצה פומרית – המשמשת לתעשיות המזון, באיכות המאושרת על ידי ה- FDA.
חומצה סוקצינית – שהינה תוסף "ירוק" (שמאושר ע"י רשויות איכות הסביבה) לשמני סיכה, מערכות קירור ועוד, וניתן לשימוש גם בתעשיות המזון. מוצר זה מיוצר בגדיב בתהליך יחודי אשר פותח בגדיב שתוצאתו חומר באיכות הגבוהה מבין כל היצרנים בעולם.
סולגד – מוצר חדש שמקורו בנגזרת גבוהה רתוחה של הטבעת הארומטית, ומשמש למיצוי שמני פשתן, ובתהליך ייצור מי חמצן.

כמו כן מייצרת גדיב שורה של מוצרים נוספים, ברובם משמשים תוספים לתעשיות כימיות שונות ומגוונות.

 

איכות הסביבה

המחוייבות לאיכות הסביבה הניעה את גדיב להשקיע מאז 1993, לטיפול בשפכי המפעל. תעשיה פטרוכימית, מעצם טבעה, פולטת שפכים אשר דורשים טיפול. חברת גדיב שוקדת על טיפול רציף של השפכים, ע"י פירוקם הביולוגי בתנאים אירוביים בשיטות מתקדמות, על בסיס ידע שנרכש מחברה אמריקאית. התהליך עבר הליכי פיתוח ושיפור בגדיב. גדיב מקווה לעמוד במשימה שהציבה לעצמה לייצר מן השפכים מים מטוהרים ברמת השקיית שדות. לגדיב יש אישורי תקנים של מכון התקנים הישראלי בתחום ה-ISO 9002 ו-ISO-14001. בנוסף לכך היא עומדת בתקני ה-FCC , GMP ובעלת תעודת כשרות במוצרי ההקסאן, חומצה פומרית וחומצה סוקצינית.


שתף את הפוסט
}
צור קשר
  • מכון ויצמן למדע
  • המחלקה להוראת המדעים - כימיה ותעשייה
  • הרצל 234
  • רחובות
השאירו לנו הודעה

עיצוב: לירן פתימר תכנות: אייל קרפל
מכון ויצמן למדע כל הזכויות שמורות © 2016.