מכון ויצמן למדע - המחלקה להוראת המדעים - כימיה ותעשייה

פניציה

חיפוש

פניציה

מידע כללי

מפעל פניציה, או כפי שנקרא היום, פניציה אמריקה-ישראל בע"מ (זכוכית שטוחה) הוקם ב-1934. מאז 1989 הינו מפעל בבעלות פרטית. המפעל החדש, שהתחיל את פעולתו ב-1993, ממוקם באזור התעשייה ציפורית שבנצרת עילית בגליל התחתון, והוא ממתקדמים ביותר בעולם בתחום זה.
זהו המפעל היחיד בישראל המייצר זכוכית שטוחה לסוגיה. המפעל מייצר גם מגוון של מוצרים נגזרים כמו זכוכית בטחון, זכוכית עמידה לטמפרטורות גבוהות ומראות. 
פניציה מספקת את התצרוכת המקומית למוצרים אלה ובנוסף מייבאת מוצרים משלימים מאירופה ומהמזרח הרחוק.

ציוני דרך/היסטוריה של המפעל

המפעל הראשון הוקם ב-1934. במשך השנים הוחלפו בעלים, הושקעו כספים והמפעל התפתח וגדל.

1994 – פניציה סוגרת את שערי המפעל בחיפה, ומפעילה את התנור במפעלה החדש הממוקם בציפורית, שבגבעות המקיפות את נצרת. הזכוכית מיוצרת על פי השיטה הידועה כיום ומוכרת בשם 'טכנולוגיית הציפה'.

2010 – עוברות 17 שנים של פיתוח וייצור, והתנור של פניציה נבנה מחדש. במחשבה תמידית על העתיד, ומה שיביא על כנפיו, התנור החדש תוכנן לייצור של מוצרי זכוכית דלת ברזל של פניציה.

זכוכית דלת ברזל נמצאת בשימוש במראות הסולריות ובמוצרים הסולריים האחרים של פניציה. זאת בנוסף לזכוכית הרב-שכבתית, המשמשת למוצרים בטחוניים והזכוכית המודפסת למוצרי עיצוב.

2012 – פניציה נרכשה על ידי חברת פורטיסימו קפיטל (Fortissimo Capital).

 

באתר של יהושע סיוון יש הסבר על הכנת זכוכית שטוחה, כפי שנעשה במפעל: http://chimianet.zefat.ac.il/BrowseCategories.asp?category_id=256

 

קשר לתוכנית הלימודים:

מבנה וקישור, חומרים אטומריים, מצבי צבירה.


שתף את הפוסט
}
צור קשר
  • מכון ויצמן למדע
  • המחלקה להוראת המדעים - כימיה ותעשייה
  • הרצל 234
  • רחובות
השאירו לנו הודעה

עיצוב: לירן פתימר תכנות: אייל קרפל
מכון ויצמן למדע כל הזכויות שמורות © 2016.