מכון ויצמן למדע - המחלקה להוראת המדעים - כימיה ותעשייה

מפעל המלט נשר

חיפוש

מפעל המלט נשר

המפעל נמצא ליד רמלה.

תהליך ייצור המלט

מלט הוא תוצר של חימום אבן גיר וחרסית לטמפרטורות גבוהות מאד, ולאחר מכן ערבוב התוצר עם חומרים נוספים וטחינתו לאבקה דקה.

להלן שלבי הייצור השונים במפעל המלט, החל מן המחצבה ועד לאריזה בשקים ושילוח אל הלקוחות, כפי שמתואר באתר האינטרנט של החברה.

  1. חציבה:

חומרי הגלם לייצור צמנט הינם מינרלים החייבים להכיל את ארבעת היסודות: סידן, צורן, אלומיניום וברזל. מרבית מפעלי הצמנט בעולם נמצאים בסמיכות למחצבות אבן גיר. תערובת חומרי הגלם הינה ערבוב של 80% אבן גיר (מקור לסידן) ו-20% של חרסית וחול (מקור לצורן, אלומיניום וברזל). ישנם חומרים נוספים המשמשים כ"חומרים מתקנים" לתערובת הגלם, כגון: שבבי ברזל,  אפר פחם. חומרים אלה מגיעים ממקורות חיצוניים והשימוש בהם הינו בכמות קטנה ביותר (אחוזים בודדים).

גושי סלעי הגיר מתקבלים באמצעות ציוד הנדסי כבד. הגושים מועברים באמצעות משאיות לתוך מגרסה הנמצאת בשטח המחצבה ונגרסים לגודל של עד 200 מ"מ.

  1. טחינה וחומרי גלם

 חומרי הגלם עוברים אנליזה כימית במעבדת המפעל. רביעת הרכב היסודות הכימיים הינה מדוייקת ונעשית במכשיר אנליזה רצוף. שלב זה נעשה לפני טחינת חומרי הגלם לאבקה דקה.

מתקן הטחינה טוחן ומייבש את חומרי הגלם באמצעות טחנה אנכית המורכבת משולחן כבד סובב, עליו נופלת תערובת חומרי הגלם ועוברת בין גלגלי השחיקה והשולחן הסובב. לאחר הטחינה חומר הגלם מוכן להזנה לתוך תנור או למחמם המוקדם, בהתאם לסוג התהליך. אחסון חומר הגלם הטחון הוא במכלים סגורים ואטומים.

  1. מגדל חימום מוקדם

כדי לחסוך באנרגיה, משתמשים בחימום מוקדם של חומר הגלם לפני כניסתו לתנור. גזים חמים, שמקורם בתנור ובמבער נוסף, עוברים מהלך של כ-130 מטר כלפי מעלה בתנועה סיבובית ומחממים את חומר הגלם בנפילתו כלפי מטה.

 

 

 

 

  1. תנור סובב וקרור

חומרי הגלם נכנסים לתנור סובב ענק – כבשן. חלקו הפנימי מדופן עם לבני שמוט חסינות חום אשר מגנות על המעטפת החיצונית ומשמשות כמבודדים טובים.

ממגדל המחמם המוקדם, חומר הגלם נכנס לתנור בצידו הגבוה. הוא מחליק ועובר דרך גזים חמים עד שמגיע לאזור הלהבה, הנמצאת בצד הנמוך של התנור. חומרי כמו גז טבעי, פחם טחוןמשמשים כחומרי דלק ומוזנים למבער שימייצר גזים בטמפרטורה של 18700C . חומרי הגלם מגיעים לטמפרטורה של 14800C. בטמפרטורה זו, חלק מחומרי הגלם נמצאים במצב צבירה נוזלי.

החום מזרז תהליכים כימיים ופיזיקליים. מתרחשות מספר סדרות של תגובות כימיות ההופכות את הסידן והצורן במצבם המחומצן לסידן סיליקטי. בצידו הנמוך של התנור, יוצא התוצר הלוהט הנקרא קלינקר. הקלינקר הלוהט נופל על גבי רשת המקוררת באמצעות אוויר. לאחר קירור, הקלינקר מוכן לעבור טחינה לקבלת אבקה אפורה ששמה "צמנט פורטלנד".

  1. טחינה

 

  1. אריזה ומשלוח

הצמנט הטחון מועבר למכלי אחסון גדולים. אחוזים קטנים של צמנט משווקים בשקים ללקוחות אשר צריכים כמויות קטנות להשלמת עבודות הבניה כגון: טיח, ריצוף ותיקוני גמר עבודה.

בארץ כל הצמנט משונע באמצעות משאית הרתומה למכלית אטומה וייחודית לשינוע צמנט או אבקות. בעולם משתמשים גם בהובלה ימית, או רכבות.

 

במפעל יש מרכז מבקרים שניתן לבקר בו עם תלמידים: https://www.nesher.co.il/%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96-%D7%9E%D7%91%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%9D/

קישור למאמר של ורדה כספי ב"על כימיה" מס' 20: http://chemcenter.weizmann.ac.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/Nesher.pdf?SearchParam  

 


שתף את הפוסט
}
צור קשר
  • מכון ויצמן למדע
  • המחלקה להוראת המדעים - כימיה ותעשייה
  • הרצל 234
  • רחובות
השאירו לנו הודעה

עיצוב: לירן פתימר תכנות: אייל קרפל
מכון ויצמן למדע כל הזכויות שמורות © 2016.